KOLOR MA ZNACZENIE

czyli kolorystyka firmowa w praktyce

Firmowe logo to najczęściej komentowany i oceniany element komunikacji firmy z otoczeniem. Powszechnie komentujemy, krytykujemy, oceniamy projekty brandingu czy rebrandingu – zazwyczaj komentując zmianę lub pojawienie się nowego logo.

Dla mnie najważniejsze elementy komunikacji wizualnej to bez wątpienia typografia i kolorystyka. W tym wpisie skupię się kolorystyce.

Kolorystyka przejawia się we wszystkich aspektach komunikacji. Trafnie dobrana, może powiedzieć bardzo wiele, stworzyć klimat przedsięwzięcia, ogólny look, wpływa na podświadomość. Potrafi zbudować wrażenie profesjonalizmu bądź jego braku. Właściwe zaprojektowanie i dobór kolorystyki nie jest zadaniem łatwym.

Często nieświadomy klient składa u projektanta zamówienie na logo. W sieci znajdziemy wiele serwisów oferujących logo w 24 godziny. Oczywiście w myśl zasady wszystko jest możliwe, klient logo otrzymuje, ale w takim zautomatyzowanym i szybkim procesie nikt nie zastanawia się nad szerszym kontekstem komunikacji marki.

Zaprojektuj kolor, w którym marce będzie do twarzy. Kolor, który z przyjemnością będzie stosowany. Kolor, który koresponduje z jej charakterem i wartościami.

Dobrze zaprojektowana kolorystyka firmowa:

 • koresponduje z charakterem marki: niektóre kolory (granat, ciemna zieleń, beż) dodają powagi i tonują komunikację, inne (róż, pomarańcz, turkus) dodają dynamiki, świeżości, entuzjazmu
 • podkreśla wartości marki (poprzez psychologiczne znaczenie kolorów)
 • jest z przyjemnością stosowana przez grafików i osoby odpowiedzialne za komunikację
 • nie jest problematyczna w druku, ze względu na zle składowe i technologię wydruku

Nie wystarczy dobrać jednego z odcieni danego koloru. Należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, z którymi marka się zmierzy „w życiu”.

Odwzorowanie

 1. Odwzorowanie w druku
 2. Odwzorowanie za pomocą kolorów specjalnych (Pantone)
 3. Odwzorowanie za pomocą folii samoprzylepnych
 4. Odwzorowanie za pomocą systemów kolorystycznych (RAL, Pantone, NCS). W zależności od nośnikó, na których firma będzie chciała reprodukować elementy swojej identyfikacji.

Kanon w branży

Projektując kreację dla marki należy wziąć pod uwagę 2 perspektywy, które w skrócie można nazwać

 1. Nawiązanie do mainstreamu
 2. Wyłamanie się z mainstreamu

Nawiązanie do mainstreamu

Przyjęło się w komunikacji, że określone branże stosują podobne gamy kolorystyczne, myśląc schematycznie, można zidentyfikować kilka z nich:

 • prawnicy – ciemna zieleń
 • branża medyczna – seledynowy (tak, ten słynny „medyczny” odcień zieleni)
 • branża funeralna – czarny ze złotem
 • itp. itd 🙂

Wyłamują się z tego schematu firmy telekomunikacyjne i banki, szukając swojej tożsamości wyróżniając się również kolorem:

Millenium – róż

Idea Bank – niebieski

Getin Bank – jasnozielony

A wśród operatorów komórkowych kolor stał się podstawowym budulcem unikalnej tożsamości wizualnej marki.

Play, Orange, T-Mobile – stawiają na charakterystyczne kolory wyróżniające je od konkurencji.

Kolor jako element rebrandingu

W sytuacjach kiedy firma decyduje się na rebranding zachowanie dotychczasowej kolorystyki będzie elementem zachowania ciągłości komunikacji. Nawet kiedy sam logotyp ulegnie znaczącej zmianie, zachowana ta sama (lub nieco skorygowana w obszarze tych samych barw) kolorystyka, będzie elementem silnie identyfikującym. Jeśli proces rebrandingu jest dobrze przeprowadzony, konsumenci często nie zauważają drastyczniej zmiany, widząc ciągłość komunikacji wizerunkowej. W takiej sytuacji nie razi również moment przejściowy – gdy w komunikacji funkcjonują jeszcze elementy starego i nowego systemu identyfikacji.

 

Opublikowano Styczeń 23, 2019 w Design, Rebranding, Uncategorized

Zostaw odpowiedź

Back to Top